Уроки

The project for the pupils of the 6th form THE UNITED KINGDOM  - THE UNITY OF DIFFERENT CULTURES.

 У 6 класі учні проходили тему «Великобританія».  Підсумковий урок я вирішила провести  у формі вікторини, представленій в електронному варіанті. Назву проекту:«The project for the pupils of the 6th form THE UNITED KINGDOM  - THE UNITY OF DIFFERENT CULTURES». Цілі уроку:
практична - розвиток навичок говоріння, автоматизація вживання граматичної to be going to; контроль основних навичок та умінь, над якими учні працювали у даному циклі уроків. 
соціокультурна - контроль знань учнів за темою, повторення особливостей Великобританіи, пам'ятних місць Лондона, культури, традицій та звичаїв країни, мова якої вивчається; 
розвиваюча - контроль розвитку здібностей до здогадки, логіки, критичного мислення, переключення уваги у вправах та різноманітних вправах мовленнєвої діяльності;
виховна  - формування адекватного сприйняття і відношення до образу життя та нормам поведінки у країні, мова якої вивчається, виховання самостійності.
 В ході уроку для учнів було найбільш вражаючим гра за принципом "Найрозмніший".

 На дошці було показано чотири теми England, Northern Ireland, Scotland and Wales. Кожна тема включала 10 питань з варіантами відповідей, картинками та навіть музикою. Виграв той учень, хто найбільше дав правильних відповідей. Наприкінці гри гравець отримав 10 indigo. Indigo– це спеціальна валюта, яку я інтегрую в учбовий процес з ціллю заохочування учнів на подальше навчання. Учень, отримавши indigo має право витрати його лише один раз, коли хоче підвищити оцінку на уроці. Максимальна кількість indigo, які може отримати один учень на місяць, – 20. Проте на наступний раз переможець готує разом з командою учнів завдання у такому ж форматі, забезпечуючи таким чином використовування інтерактивних технологій в учбовому процесі.

   

Майстер клас з англійської мови
Мета: ознайомити слухачів з системою роботи на уроках англійської мови з застосуванням інтерактивних методів навчання у середній школі.
Задачі:
1. Ознайомити слухачів з формами та прийомами інтерактивної діяльності.
2. Розглянути різні види інтерактивних технологій та продемонструвати можливості їх ефективного використання на різних етапах уроку англійської мови.
3. Створити комфортну атмосферу для сприйняття іншомовного мовлення та довести актуальність застосування інтерактивних методів навчання на уроках англійської мови у середній школі.
Обладнання: комп’ютерна презентації, проектор, підручник Click on 3 Virginia Evans – Neil OSullivan, Express Publishing, відео та аудіо матеріали.
Етапи роботи:
     1.Презентація педагогічного досвіду вчителя.
     2.Практична частина.
     3.Підведення підсумків майстер класу
Хід майстер класу
I Вступна частина
Добрий день! Мене звуть Винниченко Яна Олександрівна. Я - вчитель англійської мови. Викладаю у Запорізькій гімназії №28. Мій педагогічний стаж – 5 років.  Тема, над якою я працюю, це -  «Інтерактивні засоби навчання на уроках англійської мови у середній школі». Я вважаю, що на сьогодні одним з найкращих методів навчання є саме інтерактивний метод, який  надає можливість успішно вирішувати комунікативно – пізнавальні задачі засобами іншомовного спілкування. Працюючи з учнями  початкових класів, середньої чи старшої ланки, можна зробити простий висновок -  дитина, сідаючи за шкільну парту, чекає чогось цікавого і незвичайного. Вона щира і відкрита, з великим бажанням творити, тому на уроках варто використовувати методи, що стимулюють учнів до творчої, продуктивної праці, викликають прагнення до активних дій, спілкування і висловлювання власних думок англійською мовою.
 Слово "інтерактив” прийшло до нас із англійської мови "interаct”. "Inter” – це "взаємний”, "act” – діяти. Інтерактивне навчання – це навчання засноване на діалогічному мовленні, в ході якого здійснюється взаємодія вчителя і учня, при цьому вони - рівноправні, рівнозначні суб’єкти навчання у процесі якого не відчувається домінування одного учасника навчального процесу над іншим, однієї думки над іншою. В таких умовах, учні швидше привчаються бути демократичними, сміливо спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати обґрунтовані самостійні рішення.
     Слід зазначити, що інтерактивний підхід до навчання не є абсолютно новим для україн­ської школи. Розробку елементів інтерактивного навчання можна знайти в працях В. Сухомлинського, творчості вчителів новаторів 70-80-х pp(В.Шаталов, Є. Ільїн, С. Лисенкова, Ш. Амонашвілі та ін.), теорії розвиваючого навчання. Наприкінці XX ст. інтерактивні технології набули поширення в теорії та практиці американської школи, де їх використовують під час викладання різноманітних предметів. Дослідження, про­ведені Національним центром (США, штат Меріленд) у 80-х pp., показують, що інтерактивне навчання дозволяє різ­ко збільшити процент засвоєння матеріалу, оскільки впливає не лише на свідомість учня, а й на його почуття. Проте, сьогодні інтерактивні методи і прийоми навчання на уроках англійської мови неможливо порівняти з тими, що застосовувалися декілька років тому. Причина – стрімкий розвиток комп’ютерних технологій, які дають можливість учням отримати велику кількість інформації, систематизувати її, що сприяє підвищенню інтересу до навчання та спонукає викладачів до перегляду традиційних форм і методів викладання іноземної мови, виникненню  нових форм проведення уроків. Широко розповсюдженими на сьогодні є  інтегровані формі навчання, за допомогою яких учні навчаються не тільки іноземній мові, а й розв’язують проблеми, що ґрунтуються на міжпредметних зв’язках, що дуже важливо для виховання всебічно розвиненої особистості. Отже, шановні колеги, пропоную Вашій увазі майстер клас з англійської мови з використанням новітніх інтерактивних технологій на тему: «Natures warning».
Повідомлення теми та мети уроку  
T: Look please at the whiteboard! (На дошці з’являються декілька слайдів. Після перегляду вчитель запропоновує учням описати кожну картинку, а потім ставить запитання)
T: So, tell me please, about what will we continue talking today?
P: We will continue talking about the environment.
T: You are right. What exactly is our topic?
P: Our topic is «Nature Warning».
T: You are right. Jon Pronk says «We cannot continue to ignore the warnings of climate’s change». Why? What bad consequences of the global warming do we see today? Why are they so dangerous to our environment?
P: Nowadays we see a lot bad consequences of global pollution. Exhaust fumes, for example, cause air pollution. As a result people can develop breathing difficulties etc.
T: «Nature Warning» is a wide-ranging topic, we have a lot of themes to discuss, and now you will tell me what the leading discussion of our lesson today is. Let’s play the lexical game. (Додаток 1).
Мозковий штурм
Як ми бачимо, на початку уроку я використовую інтерактивну технологію «Мозковий штурм» чи англійською «Brainstorm» - це метод, який розвиває критичне мислення, спонукає учнів проявити творчість, дає можливість їм вільно висловлювати свої думки. Такий метод я часто впроваджую на початку уроку як мовленнєву зарядку або на основному етапі уроку для вирішення практичної мети уроку.
II Основна частина
Асоціативний метод
При роботі з новою лексикою чи при автоматизації пройденого лексичного матеріалу часто застосовую асоціативний метод запам’ятовування слів чи фразових єдностей. І, як результат, представлення асоціативної схеми. (Додаток 1).
T: «Nature Warning» is a wide-ranging topic, we have a lot of themes to discuss, and now you will tell me what the leading discussion of our lesson today is. Let’s play the lexical game.
Лексична гра
Також дуже вдалим прийомом засвоєння лексичного матеріалу є лексична гра. Основна мета лексичної гри – це активізація мовленнєвої та розумової діяльності учнів, розвиток мовленнєвої реакції, розвиток пам’яті, уваги, фонематичного слуху учнів. (Додаток 2).
Морський бій
На наступному етапі уроку я застосовую прийом «Морський бій». Учні, відгадавши всі слова у лексичній грі, склали питання : How can we save our planet?  На мою думку – це дуже вдалий прийом. Ключове питання чи слово уроку можна зашифровувати за допомогою цифр та букв, як я зробила на прикладі лексичної гри. Такий прийом налаштовує учнів на подальший позитивний хід уроку та підвищує зацікавленість.
Розвиток навиків аудіювання з метою отримання інформації.
T: So, the question is how can we save our planet? What we can do personally? Now you are going to listen the dialogue. It’s ex.8 p.87. Which of the following do you think the possible effects of global warming are? Listen and tick accordingly.
Учні прослуховують аудіо запис та відмічають вирази, які стосуються прослуханого діалогу. Після прослуховування вправи, вчитель запропоновує учням виконати завдання та додати до кожного пункту почуту інформацію з аудіо тексту. Якщо учням важко це зробити одразу, вчитель запропоновує таблицю. (Додаток 3).
Виконання тесту “How green are you” та  «Мікрофон».
Вчитель ставить дітям запитання у формі тесту. Мета дізнатися  про особисте ставлення дітей до оточуючого середовища. Цей прийом ефективно сприяє розвитку критичного мислення учнів та формуванню особистісної точки зору. (Додаток 5). Учні відповідають на запитання тесту, а потім  вчитель або учень підходить з мікрофоном до учнів та задає питання.
T: How do you understand the expression “green people”?
Ps: (pupil’s answers).
T: How green are you? What do you do with your rubbish?
Вирішення проблеми
Практикувати учнів виражати особисте ставлення до проблем навколишнього середовища. Створення клубів з захисту навколишнього середовища.
T: Do you know any environmental organizations or clubs? Would you like to create your own environmental club? Let’s create it! Take the cards and divide into three groups. (Додаток 5).
Презентація клубів з захисту навколишнього середовища. Дискусія.
III Заключна частина
Підведення підсумків уроку, повідомлення домашнього завдання.
T: Invite your friends to join the club (write the invitations).
T: We love the Earth. The Earth is our home! We should help the environment. Our future is in our hands! The lesson is over. Good bye, my friends.
  Додаток 1
What words are associated with the Global Warming?
What words are associated with acid rain, industrial waste, hole in ozone layer etc.
Учні складають схему, записуючи всі слова, які асоціюються з цією фразовою єдність Наприклад:
an acid rain – a precipitation, harmful chemicals, pollutants, a coal’s smoke;
a noise pollution -  excessive noise, balance’ destruction;
an ultraviolet radiation - an electromagnetic radiation, a wavelength;
  to trap – to catch;
  an aerosol spray- an aerosol mist, liquid particles.

Додаток 2 I spy” – цікава лексична гра, що значною мірою сприяє розвитку кмітливості і допомагає дітям повторити й лексикe. На дошці з’являються окремі слова. Вчитель обирає  з класу одного учня та зачитує йому визначення слова на англійській мові. Вчитель каже: I spy with my little eye a word that means…. . Якщо учень здогадується правильно, що це за слово, то гра продовжується, якщо ні – то з класу обирається інший учень і т.д. Учень, що здогадався про значення всіх слів,  а потім повторив їх визначення, отримує  11 балів. У цей час діти записують вгадані слова у зошитах, а потім з перших літер складають питання. Альтернативне завдання – це представлення значення слова на дошці. Завдання учнів – здогадатися, що мається на увазі.
Отже, запропоновані слова і фразові єдності та їх визначення:
H – Hole in ozone layer
O - Overfishing
W - Water pollution

C - Contaminate
A – Aerosol spray
N – Noise pollution

W – Wipe out
E – Exhaust fumes

S - Sewage
A – Air pollution
V – Volcanic Eruption
E - Earthquake

O – Oil spill
U – Ultraviolet radiation
R - Rubbish

P - Pollution
L – Land Noise
A – Acid rain
N - Nature
E - Earth
T – Trap (The heat of the sun)

?
1) Hole in ozone layer - any part of the ozone layer that has become depleted by atmosphericpollution, resultig in excess ultraviolet radiation passing through the atmosphere.
2) Overfishing - to fish (an area) excessively;
3) Water pollution - the contamination of water bodies (e.g. lakes, rivers, oceans, groundwater).
4) Contaminate – to make impure or unsuitable  by contact or mixture with something unclean.
5) Aerosol spray - is a type of dispensing system which creates an aerosol mist of liquid particles.
6) Noise pollution - is the disturbing or excessive noise that may harm the activity or balance of human or animal life.
7) Wipe out - to destroy completely; demolish. F.ex. The entire city was demolished.
8) Exhaust fumes - gases ejected from an engine as waste products.
9) Sewage - liquid and solid waste carried off in sewers or drains.
10)Air pollution – contamination of the air, especially by smoke or gases from vehicles, and power stations. It can cause disease, kill plants and damage structures.
11) Volcanic eruption – the sudden occurrence of a violent discharge of steam and volcanic material.  
12) Earthquake – a sudden movement of the earth’s crust caused by the release of stress accumulated along geological faults or by volcanic activity.
13) Oil spill – a layer of oil floating on water or covering the shoreline of a body of water; usually petroleum which has leaked from an oil tanker.
14) Ultraviolet radiation - an electromagnetic radiation with a wavelengh from 400 nm to 10 nm, shorter than that of visible light but longer than X-rays.
15) Rubbish – worthless, unwanted material that is rejected or thrown out, litter, trash.
16) Pollution – the introduction of harmful substances or products into the environment.
17) Land noise – is the deterioration (destruction) of the earth’s land surfaces, often directly or indirectly as a result of man’s activities and their misuse of land resources.
18)Acid rain  – precipitation, as a rain, snow, or sleet, containing harmful chemicals, as the pollutants from coal’s smoke.                                                                                
19) Nature - it exists without human beings or civilization.
20) Earth - the solid matter of this planet; dry land; ground.
21) Trap - to catch (the heat of the sun).
Додаток 3
З’єднайте відповідності за прослуханим діалогом.


1.Changing weather patterns
a. Many plants and animals won’t be able to adapt to the new climate and they may die.
2.A shortage water
b. It only takes a rise of a few degrees in temperature to seriously effect life on Earth. Some countries are becoming hotter while others are becoming much colder.
3.Melting of polar ice caps
c. Think about how often there have been reports of floods lately in places like Holland and Bangladesh.
4.Rising sea levels
d. There will be droughts in some parts of the world and bad storms and floods in others.
5.Flooding of low-lying areas
e. Sea levels rise.
6.Extinction of many species
f. The Polar ice caps are melting.
7.Loss of plant life
g. Some animals are already losing their homes and many plants are disappearing too.

Додаток 4
Test
How green are you?
Додаток 5
                                         
Here’s the club’s card
ü Name your club
ü Create a slogan (a phrase which describes your club’s activities)
ü Write the environmental problems
ü Write down your ideas and solutions (How can we help the environment?)
I’ll give you 6 minutes.
(фоновий відеоролик “Protect the Environment!”)



I was asked recently to produce a list of books that should be on the shelf of a staff room for teachers of YLs and Teens. This is what I have produced so far. It is by no means a definitive list and I hope to add to it regularly. If you have any suggestions, let me know
Some great methodology books:
Pinter, Anna Maria, 2006, Teaching Young Language Learners, Oxford University Press
Moon, Jayne, 2000, Children Learning English, Macmillan
Blakemore, Sarah-Jayne & Frith, Uta, 2005, The Learning Brain, Blackwell
Holt, John, 1967, How Children Learn, Penguin
Fontana, David, 1981, Psychology for Teachers, BPS Books
Wood, David, 1988, How Children Think and Learn, Blackwell
Fisher, Robert, 1990, Teaching Children to Think, Nelson Thornes
Jenson, Frances E, 2015, The Teenage Brain, Thorsons
Edie Garvie, 1990, Story as Vehicle, Multilingual Matters
Kieran Egan, 1989, Teaching as Storytelling, University of Chicago Press
Brewster, Ellis & Girard, 1992, The Primary English Teacher’s Guide, Penguin
Ellis & Brewster, 1991, The Storytelling Handbook for Primary Teachers, Penguin
Teens/ Young Adults:
Cambridge University Press Teen Copy Collection has three titles:
Film, TV & Music by Olha Madylus
Teen World by Joanna Budden
Pairwork & Groupwork by Meredith Levy & Nicholas Murgatroyd
Plus:
Pronunciation Games, CUP Mark Hancock
A Multiple Intelligences Road to an ELT Classroom, Crown House Publishing, Michael Berman
Games for Vocabulary Practice, CUP, O’Dell & Head
Games for Grammar Practice, CUP, Zaorob & Chin
700 Classroom Activities, Macmillan, D Seymour
Challenge to Think, OUP, Frank, Rinvolucri & Berer
Language Activities for Teenagers, CUP, Seth Lindstromberg ed.
Using Folktales, CUP, Eric K Taylor
Writing Simple Poems, CUP, Holmes & Moulton
Once Upon a Time, CUP, Morgan & Rinvolucri
Dictation, CUP, Davis & Rinvolucri
Stories, CUP, Ruth Wajnryb
Teaching Grammar Creatively, CUP, Gerngross, Puchta & Thornbury
Global Issues, OUP Resource Books for Teachers, Sampedro & Hillyard
Drama, OUP Resource Books for Teachers, Charlyn Wessels
Drama & Improvisation, OUP Resource Books for Teachers, Ken Wilson
Storybuilding, OUP Resource Books for Teachers, Jane Spiro
Creative Poetry Writing, OUP Resource Books for Teachers, Jane Spiro
Teenagers, OUP Resource Books for Teachers, Gordon Lewis
Images, OUP Resource Books for Teachers, Jamie Keddie
Exam Classes, OUP Resource Books for Teachers, Peter May
Primary:
Cambridge University Press Primary Box Series:
Primary Curriculum Box
Primary Grammar Box
Primary Vocabulary Box
Primary Pronunciation Box
Primary Reading Box
Primary Communication Box
Primary Music Box

Oxford University Press Resource Books for Teachers
Very Young Learners, Reilly & Ward
Young Learners, Sarah Phillips
Storytelling with Children, Andrew Wright
Creating Stories with Children, Andrew Wright
Projects with Young Learners, Andrew Wright
Assessing Young Learners, Ioannou-Georgiou & Pavlou
Writing with Children, Reilly & Reilly
Drama with Children, Sarah Phillips
Games for Children, Lewis & Bedson
The Internet and Young Learners, Gordon Lewis

Teaching Children how to Learn, DELTA publishing, Ellis & Ibrahim
Teaching Young Learners to Think, Helbling Languages, Puchta & Williams
Tell it Again, Penguin, Ellis & Brewster
Telling Tales in English, DELTA Publishing, Superfine & James
Get on Stage, Helbling Languages, Puchta, Gerngross & Devitt
Do and Understand, Longman, Gerngross & Puchta
Cross-Curricular Resources for YLs, OUP, Calabrese & Rampone
Jazz Chants for Children / Fairy Tale Chants etc, OUP, Carolyn Graham (Plus Jazz Chants = great for Teens)
CLIL Activities, CUP, Liz Dale
100 Great EFL Games, Crazy Chopstick Publications, Adrian Bozon
Mind Maps for Children, Thorsons, Tony Buzan

Литературные вечера с детьми


Literature heroes

Good evening, Ladies and Gentlemen!
Today we have nice evening of Literature heroes!
The first competition is «Homework»
Every couple has to play a role from the cartoon or the film. 
The first couple (Romeo and Juliet)
Romeo and Juliet is a tragedy written early in the career of William Shakespeare about two young star-crossed lovers whose deaths ultimately reconcile their feuding families. It was among Shakespeare's most popular plays during his lifetime and, along with Hamlet, is one of his most frequently performed plays.
Romeo (holding her hand as they dance):
"You are like a shrine enclosing a holy relic, and I would be unforgivably uncouth to touch it with my unworthy hand except that I am ready to "kiss away" the damage I have done." (In other words: "I love holding your hand; may I kiss it?")
Juliet (probably amused, but cautious, teases him): "There's nothing wrong with your hand (I like  it!), and handholding while we dance is quite legitimate; but you're being a little too bold in wanting to kiss me. If you're really a pilgrim, you should greet me only with your hand, as 'palmers' do."
Romeo:  "Hey, even holy pilgrims are human: they've got lips. Please  let me kiss you."
Juliet: "Pilgrims use their lips for praying, not kissing."
Romeo: "Fine, so I'm praying to you to let me kiss you. If my prayer isn't answered I may lose my religious faith."
Juliet: "Well, if I were a statue of a saint you were praying to, I might just grant your prayer although I'd remain motionless." (In other words, "I won't kiss you; but yes, you can kiss me.")
Romeo"Stand still while I kiss you." (He kisses her lips.) "Just as a pilgrim might kiss the statue of a saint in hopes of receiving forgiveness for sins, so your acceptance of my kiss undoes any sin I committed by holding your hand."
Juliet (thrilled and amused at the same time): "So you claim to have gotten rid of your sin by kissing my lips. Now I've got the sin. What are you going to do about that?"
Romeo: "You want me to kiss you again? Great!" (Kisses her again.)
Juliet"You don't really need all this artificial argumentation to justify kissing me, you know. Let's get serious."
 Who would you say is more in charge of the course of events here? Why?


The second couple
Red Riding Hood and wolf
Little Red Riding Hood
Charles Perrault
A Once upon a time there lived in a certain village a little country girl, the prettiest creature who was ever seen. Her mother was excessively fond of her; and her grandmother doted on her still more. This good woman had a little red riding hood made for her. It suited the girl so extremely well that everybody called her Little Red Riding Hood.
One day her mother, having made some cakes, said to her, "Go, my dear, and see how your grandmother is doing, for I hear she has been very ill. Take her a cake, and this little pot of butter."
Little Red Riding Hood set out immediately to go to her grandmother, who lived in another village.
As she was going through the wood, she met with a wolf, who had a very great mind to eat her up, but he dared not, because of some woodcutters working nearby in the forest. He asked her where she was going. The poor child, who did not know that it was dangerous to stay and talk to a wolf, said to him, "I am going to see my grandmother and carry her a cake and a little pot of butter from my mother."
Once upon a time there was a sweet little girl. Everyone who saw her liked her, but most of all her grandmother, who did not know what to give the child next. Once she gave her a little cap made of red velvet. Because it suited her so well, and she wanted to wear it all the time, she came to be known as Little Red Cap.

One day her mother said to her, "Come Little Red Cap. Here is a piece of cake and a bottle of wine. Take them to your grandmother. She is sick and weak, and they will do her well. Mind your manners and give her my greetings. Behave yourself on the way, and do not leave the path, or you might fall down and break the glass, and then there will be nothing for your sick grandmother."
Little Red Cap promised to obey her mother. The grandmother lived out in the woods, a half hour from the village. When Little Red Cap entered the woods a wolf came up to her. She did not know what a wicked animal he was, and was not afraid of him.

W  "Good day to you, Little Red Cap."
C   "Thank you, wolf."
W  "Where are you going so early, Little Red Cap?"
C    "To grandmother's."
W   "And what are you carrying under your apron?"
C "Grandmother is sick and weak, and I am taking her some cake and wine. We baked yesterday, and they should give her strength."
W "Little Red Cap, just where does your grandmother live?"
C "Her house is a good quarter hour from here in the woods, under the three large oak trees. There's a hedge of hazel bushes there. You must know the place," said Little Red Cap.
A The wolf thought to himself, "Now there is a tasty bite for me. Just how are you going to catch her?" Then he said,
W"Listen, Little Red Cap, haven't you seen the beautiful flowers that are blossoming in the woods? Why don't you go and take a look? And I don't believe you can hear how beautifully the birds are singing. You are walking along as though you were on your way to school in the village. It is very beautiful in the woods."
A Little Red Cap opened her eyes and saw the sunlight breaking through the trees and how the ground was covered with beautiful flowers. She thought, "If a take a bouquet to grandmother, she will be very pleased. Anyway, it is still early, and I'll be home on time." And she ran off into the woods looking for flowers. Each time she picked one she thought that she could see an even more beautiful one a little way off, and she ran after it, going further and further into the woods. But the wolf ran straight to the grandmother's house and knocked on the door.
W"Who's there?"
C"Little Red Cap. I'm bringing you some cake and wine. Open the door for me."
W"Just press the latch," called out the grandmother. "I'm too weak to get up."
C "Oh, grandmother, what big ears you have!"
W "All the better to hear you with."
C "Oh, grandmother, what big eyes you have!"
W "All the better to see you with."
C "Oh, grandmother, what big hands you have!"
W "All the better to grab you with!"
C "Oh, grandmother, what a horribly big mouth you have!"
W "All the better to eat you with!"
A And with that he jumped out of bed, jumped on top of poor Little Red Cap, and ate her up. As soon as the wolf had finished this tasty bite, he climbed back into bed, fell asleep, and began to snore very loudly.
A huntsman was just passing by. He thought it strange that the old woman was snoring so loudly, so he decided to take a look. He stepped inside, and in the bed there lay the wolf that he had been hunting for such a long time. "He has eaten the grandmother, but perhaps she still can be saved. I won't shoot him," thought the huntsman. So he took a pair of scissors and cut open his belly.
He had cut only a few strokes when he saw the red cap shining through. He cut a little more, and the girl jumped out and cried, "Oh, I was so frightened! It was so dark inside the wolf's body!"
And then the grandmother came out alive as well. Then Little Red Cap fetched some large heavy stones. They filled the wolf's body with them, and when he woke up and tried to run away, the stones were so heavy that he fell down dead.
The three of them were happy.








1 коментар:

  1. Даже вспомнила английский, который учила давно, структура упражнений четкая,интересная, переделан под свой предмет и буду тоже применять. Спасибо

    ВідповістиВидалити